Systém lze využít několika způsoby:

 1.) K předpěstování sazenic ze semene či řízku

-Semínko vložíme do vlhké rockwoolové kostičky (2x2cm), kterou  oddělíme od ostatních a otočíme pro stabilitu vzhůru nohama a nahoře do kostičky uděláme dirku asi do poloviny výšky kostičky, do které vložíme semínko.

sazenice1.jpg

Rockwoolové kostičky pokládáme na dno pěstební nádoby bez víka.

Začínáme na vodě, dokud  nevyklíčí a po vyklíčení cca. 4 dny začínáme přihnojovat na EC 0,5 dle výrobce daného hnojiva.

Jakmile mají sazenice cca. +/-10 cm nasadíme chybějící víka na pěstební nádoby a sazenice rozesadíme.

To provádíme podle předpokládaného vzrůstu sazenic. Buď při předpokládaném menším vzrůstu sazenic můžeme využít všech pěstebních otvorů na nádobách. A při předpokládaném větším vzrůstu sazenic cca. od 30 do 50cm sázíme ve vzoru "šachovnice" to znamená každou druhou díru ve vodorovné i svislé řadě. K navazování větších rostlin slouží Al tyče nad rostlinou.

 

-Řízky odřezáváme čistým řezem z "mateční" rostliny v úhlu 45 stupňů. Stonek v min délce 5cm až 7cm zbavíme listu a všech výhonků. Řízek by měl mít delku 10-12cm. Namočíme ho do kořenového stimulátoru a vložíme do rockwoolových kostiček 2x2cm, kterou otočíme vzhůru nohama pro lepší stabilitu a propíchneme špejlí, až na samé dno a do vzniklého otvoru vložíme řízek.

rizky2.jpg

Kostičku pokládáme na dno pěstební nádoby bez víka, kde protéká pouze voda.Zakořenění trva +/- 14dní Po té  začínáme přihnojovat na EC 0,5  a následně ho začneme zvyšovat, dle doporučení výrobce hnojiva.

 

2.) Pěstování

druhy vhodných sazenic :

Bylinky-bazalka, oregáno, tymián, rozmarýn, majoránka, pažitka, šalvěj, libeček, řeřicha, stévie, při použití filtru s keramzitem můžeme pěstovat i kořenem se rozmnožující  máta, meduňka...

Zelenina-papriky,keř.rajčata,kedlubny,různé druhy salátů ale i hrášek, fazole, okurky (nutné použití sítě) a další.

Ovoce-jahody

Trvalky-různé druhy do polostínu s maximálním vzrůstem +/-40cm

 

3.) Klíčení raw

systém lze využít k  naklíčovani různých druhů semen pro přípravů pokrmů.

Semena je nutné předem namočit dle tabulky klíčivosti.

Po té nasypeme semena do nádob a co nejvíce je rosprostřeme po dně pěst.nádoby. Vložíme a zapneme čerpadlo.

Voda musí neustále cirkulovat po naklíčeni cca 2-3dny semana zpracováváme ke konzumaci.

 

Tabulka klíčivosti:

semena máčení klíčení
mandle 8-12hod. 12 hod.
adzuki 8 hod. 3-5 dnů
cizrna 12 hod. 12 hod.
čočka 8 hod. 12 hod.
mungo 1 den 2-5dnů
kamut 7 hod. 2-3 dny
pšenice 7 hod. 2-3dny
oves 6 hod. 2-3dny
špalda+žito 8 hod. 2-3 dny

 

ječmen 6-8 hod. 2 dny
pohanka 15 min. 1-2 dny
proso 8 hod. 2-3 dny
rýže 9 hod. 3-5 dnů
kukuřice 12 hod. 2-3 dny
dýnové s. 8 hod. 1-2 dny
slunečnice 2 hod. 2-3 dny
vojtěška 8 hod. 2-5 dnů
sezam 8 hod. 1-2 dny

 

Podmínky pro použití systému.

Systém umistíme do předem desinfikovného prostoru s dostatečnou plochou pro umístění daného systému a pokud má dveře musíme případně počítat s jejich otevíráním. Dveře jsou volitelné, levé a pravé. Systém je možno umístit do tzv. pěstebního stanu.

Podle prostoru je nutné zajistit správnou ventilaci celého prostoru.

To znamená zajistit dostatečný přísun i odtah vzduchu a případně i zajistit pohyb vzduchu po místnosti větrákem-ky tak, aby se vyrovnala teplota a vlhkost vzduchu v celém prostoru.

 

Porovnání s ostatnímy systémy a největší výhody 4D VERTICAL:

Naše systémy jsou koncypovány tak, aby byly co nejjednodušší na obsluhu a údržbu. Vše jde jednoduše rozebrat, vymít a použít znovu. Pěstováni je velmi jednoduché. Vše je pořád přístupné, po celou dobu pěstování (kořenový systém,přítok živého roztoku).

V POROVNÁNÍ S  HORIZONTÁLNÍMY SYSTÉMY JE VYUŽÍVÁNA AŽ 3.5X VĚTŠÍ PĚSTEBNÍ PLOCHA

INTELIGENTNÍ ROZVOD VODY DRENÁŽNÍM SYSTÉMEM PO CELÉ DÉLCE I ŠÍŘCE PĚSTEBNÍCH NÁDOB (všechny rostliny mají neustále stejné množství vody a živin.)

MINIMALIZACE ODPADU (žádná pevná média, pouze nevyužité části rostlin a jejich kořenový systém, neztrácíte čas ani peníze při čištění, likvidaci a následné koupi různých druhů medií - rockwool ,keramzit, kokos, hlína.)

MINIMALIZACE MOŽNOSTI UCPÁNÍ PŘÍVODU ŽIVNÉHO ROZTOKU DO SYSTÉMU (minimalizací počtu trysek max 5  k 245 rostlinám a zvětšením průměru otvoru trysek)

 

Nevýhodou tohoto systému je: že nesmí dojít k přerušení dodávky živného roztoku na delší dobu max 1hod.(podle hustoty kořenů  čím více kořenů tím déle dokáží zadržet vláhu. Také záleží jestli svítí světlo, to zkracuje čas na přežití). Také na dobu kratší než cca. 10 vteřin, kdy při přerušení dodávky el. energie voda v oběhu začne padat přitažlivostí k zemi a na několik vteřin dochází k zavzdušnění čerpadla.  Doporučujem vybavit čerpadlo pěstebního systému externím záložním zdrojem jako u výpočetní techniky (PC).